Top menu

Opracowanie Zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN Zrozumieć COVID-19.

W raporcie który ukazał się w dniu 16.09.2020 r. opracowanym przez naukowców zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN podano informacje o aktualnym stanie wiedzy na temat koronawirusa, prognozy epidemii w sezonie jesienno-zimowym, ale też rekomendacje dla obywateli i instytucji.

Opracowanie powinno być pomocne w zrozumieniu, z jak groźnym przeciwnikiem (epidemia COVID-19 i osoby, które zaprzeczają jej istnieniu) przyjdzie nam toczyć walkę w sezonie jesienno-zimowym, i pomóc zapewnić przestrzeganie stosownych zaleceń sanitarnych w szerokim społecznym wymiarze.

W liczącym 70 stron opracowaniu zespół przedstawił aktualny stan wiedzy na temat wirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19 oraz jej skutków medycznych, psychologicznych, gospodarczych i społecznych. Zawarto też prognozy epidemii w sezonie jesienno-zimowym oraz rekomendacje dla obywateli i instytucji, ale również informacje na temat profilaktyki oraz stan prac nad szczepionkami.

Publikacja porządkującego wiedzę jest tak ważna ponieważ dotychczas ukazało się  wiele różnych publikacji, a „nadmiar informacji, często sprzecznych, może wywoływać dezorientację i sprzyja przyjmowaniu niebezpiecznych dla zdrowia publicznego postaw".

Do pobrania