Top menu

W Ramlewie otwarto 24 Krematorium w Polsce

W miejscowości Ramlewo na południowym skraju gminy Gościno w powiecie kołobrzeskim z początkiem grudnia 2013 r powstało dwudzieste czwarte Krematorium w Polsce

Krematorium nosi nazwę WELES. Prowadzą je wspólnicy z Kołobrzegu, przedsiębiorcy, Zbigniew Kasperek i Andrzej Kornas przy współpracy Pawła Ambroziaka. Dotąd nie mieli nic wspólnego z branżą pogrzebową. Nie kryją jednak, że wpływ na podjęcie decyzji o rozpoczęciu funeralnego biznesu, miały ich własne, mało ciekawe doświadczenia, gdy przyszło im spełniać wolę najbliższych, którzy przed śmiercią wybrali właśnie kremację. - Naszym celem jest zapewnienie maksymalnego poszanowania godności osoby zmarłej i komfortu oczekującej na kremację rodzinie - mówią.

Ramlewo dzielą 22 kilometry od Kołobrzegu i tyle samo od Białogardu. Dotąd najbliższe dla tego regionu miejsca spopielania zwłok znajdowały się w Szczecinie, Poznaniu i Słupsku. Jak się łatwo domyślić, koszt kremacji, wahający się od 650 do 750 złotych (bez trumny kremacyjnej), znacznie podnosiły wydatki na transport zwłok przez zakłady pogrzebowe. Krematorium Weles miało wyjść naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu tego rodzaju pochówkiem. - Po pierwsze jesteśmy bliżej, co powinno oznaczać, że ta usługa powinna być dla osoby chowającej zmarłą odpowiednio tańsza - mówi Andrzej Kasperek. - Po drugie, u nas raczej nie spodziewamy się kolejek, zważywszy na wydajność naszego pieca.

Gdyby jednak zmarły musiał nawet poczekać, wspólnicy zaznaczają: - Mamy obszerne pomieszczenie chłodni, która jest nieodpłatna.

W Ramlewie cena kremacji w specjalnej, prostej, drewnianej trumnie kremacyjnej to dla zakładów pogrzebowych 900 zł (można też skorzystać ze specjalnej, tekturowej, wtedy koszt zmniejsza się do 800 zł). Do tego oczywiście należy doliczyć koszt urny. W Weles oferta rozpoczyna się już od 100 złotych

W krematorium znajduje się również kaplica (już wykorzystywana na ceremonie pożegnań) oraz specjalny pokój, z którego można oglądać pomieszczenie z piecem i specjalną platformę, którą wprowadza się do niego trumnę.

Źródło; GK24.pl

Poniżej zdjęcia udostępnione przez pana Zbigniewa Kasperka