Top menu

2009.11.19-21 Funéraire Paris Le Bourget

Międzynarodowy Salon Pogrzebowy Funéraire  2009 w Paryżu

Na odbywających się po raz dwunasty w dniach 19 - 21 listopada, międzynarodowych targach pogrzebowych Funéraire 2009 w halach wystawienniczych Paris Le Bourget gościła  grupa polskich przedsiębiorców, reprezentujących zarówno firmy pogrzebowe jak i zarządców i administratorów cmentarzy. Wyjazd został zorganizowany staraniem Polskiej Izby Pogrzebowej i firmy PHU KRZYSZTOF reprezentowanej przez moją osobę.
Przybyłą na Targi grupę  powitał Rémy Bernier prezydent francuskiej Narodowej Izby Sztuki Pogrzebowej (CSNAF) i organizator targów. W ciepłych słowach powitał nas a następnie zaprezentował cele i założenia Międzynarodowego Salonu Pogrzebowego „Funéraire’2009”
Wiedze zawodową zdobywaliśmy również poza halą wystawową. Jednym z jej źródeł było zwiedzanie Cmentarz Père Lachaise o pow. 43,2 ha założonego w 1804 r. najstarszego w Paryżu i jednego z najsłynniejszych na świecie., gdzie odwiedziliśmy groby sławnych osób (m.in. de Honorè Balzaca, Marcela Prousta, Edith Piaf, Jima Morrisona). Nie zapomnieliśmy o naszym sławnym rodaku „Frycku” Fryderyku Chopinie na którego grobie zapaliliśmy znicze. Organizatorzy targów umówili dla naszej grupy zwiedzanie jedynego w aglomeracji paryskiej krematorium, które mieści się na terenie w/w cmentarza i działa od 122 lat.
Zwiedziliśmy także Domu Pogrzebowego „Pompes Funebres Ets Santilly” i Cmentarz de Goussainville pod Paryżem, zapoznając się ze specyfiką działalności francuskiej firmy pogrzebowej.
Oprócz nawiązanych kontaktów branżowych, uczestnicy znaleźli czas na pogłębienie znajomości między sobą. Wspólne zwiedzanie Brukseli i Paryża oraz wielogodzinna podróż – wszystko to wpłynęło na, jakże potrzebną, integrację przedstawicieli branży pogrzebowej z różnych stron Polski.