Top menu

Zakopane – Franciszek Gąsienica-Groń pierwszy zimowy medalista olimpijski

W dniu 2 sierpnia 2014 roku o godz.12.00 w Kościele Świętego Krzyża przy ul. Zamoyskiego w Zakopanem rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Ś.P. Franciszka Gąsienica-Groń. 

Po uroczystościach kościelnych trumna ze zwłokami olimpijczyka-medalisty została umieszczona miejscowym zwyczajem na zaprzężonej w dwa konie dorożce i w kondukcie pieszym ulicami Zakopanego odprowadzona została na miejscowy cmentarz przy ul. Nowotarskiej

W ostatniej drodze, prócz rodziny, przyjaciół i olimpijczyków z Podhala, towarzyszyły mu delegacje m.in. PKOl, PZN, TZN, nowotarskiego Klubu Olimpijczyka, a także klubów, stowarzyszeń i organizacji sportowych, władz samorządowych oraz Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem.

W 1956 roku we włoskiej miejscowości Cortina d'Ampezzo w trakcie VII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Franciszek Gąsienica-Groń zajął trzecie miejsce w narciarskim dwuboju zdobywając dla Polski Pierwszy Medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Franciszek Gąsienica Groń   (ur. 30 września 1931 w Zakopanem, zm. 31 lipca 2014 po ciężkiej chorobie) – polski narciarz, kombinator norweski, skoczek narciarski, olimpijczyk, reprezentant Polski. Pierwszy polski medalista zimowych igrzysk olimpijskich. Zdobył brązowy medal w kombinacji norweskiej podczas Igrzysk w Cortina d'Ampezzo. W latach 1948-64 był zawodnikiem klubu Wisła-Gwardia Zakopane. Po zakończeniu kariery sportowej w 1965 pełnił w nim funkcję trenera. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. Srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim OOP. Wychował ponad 40 mistrzów Polski w skokach, kombinacji norweskiej, a także w biegach i sztafetach narciarskich.

FOTOGALERIA