Top menu

Epado. Aplikacja z Radomia, która przywraca pamięć o bliskich i nie tylko.....

Epado to innowacyjny projekt, który dzięki portalowi i aplikacji pomaga pamiętać o swoich zmarłych bliskich, doprowadzi nawigacją na cmentarz, stworzy genezę rodziny oraz umożliwi skorzystanie z dodatkowych usług tradycyjnych. Pilotaż przeprowadzany jest w Radomiu. Rozmawiamy z twórcą Epado.com i prezesem firmy - Stanisławem Urbańczykiem.

Wprowadził Pan na rynek innowacyjną aplikację, skierowaną do osób chcących w sposób szczególny pamiętać o swoich bliskich, którzy odeszli. Skąd pomysł na jej stworzenie?

Stanisław Urbańczyk:  Gdy byłem z siostrzeńcami na cmentarzu, zauważyłem jak bardzo smartfony i portale społecznościowe ich wciągnęły. Zupełnie oderwały ich uwagę od tego co najważniejsze - zadumy, historii rodziny, nie mówiąc o naruszeniu powagi miejsca. Stąd pomysł: połączyć nowoczesne technologie z potrzebą wspomnień o bliskich, ale też z pamięcią historyczną - tak ważną dla całego narodu. Zacząłem się zastanawiać jak dokonać interakcji, między telefonami komórkowymi a cmentarzami, miejscami pamięci narodowej. 

Gdy siostrzeńcy poprosili: - Wujku opowiedz coś o babci, coś o dziadku oczywiście im opowiedziałem, ale pomyślałem, że przydałby się produkt, po który można sięgnąć od ręki, aby znaleźć takie wspomnienia. Tą możliwość dają smartfony. I właśnie dzięki Epado można, stojąc przed grobem, sięgnąć po rys historyczny zmarłej osoby.

W opisie aplikacji czytamy: „Epado umożliwia zapoznanie się z informacjami o osobach zmarłych lub miejscach pamięci, na których znajduje się kod Epado. Aplikacja przybliża historię oraz pogłębia wiedzę o naszych przodkach. Epado łączy pokolenia.” Proszę przybliżyć szczegóły.

Po pierwsze mamy portal epado.com. Znajdziemy tam osoby już upamiętnione, ale też sami możemy tworzyć kolejne strony ze wspomnieniami o nich, dodawać zdjęcia, filmy, czy audiobooki. Utworzenie strony osoby upamiętnionej jest bardzo proste, intuicyjne.

Wraz z dołączeniem do społeczności otrzymujemy pocztą elegancką kopertę, zawierającą wygrawerowany kod QR, który nakleja się na nagrobek, czy pomnik. Następnie każdy za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Epado może zeskanować ten kod i zapoznać się ze wspomnieniem. Aplikację Epado można pobrać z Google Play, Windows Phone, czy App Store, czyli na wszystkie dostępne urządzenia mobilne.

Wspomnienia na epado.com można stworzyć w każdej chwili, najlepiej gdy są dodane do portalu, kiedy nasza pamięć o zmarłych jest świeża. Można je następnie odczytać na dowolnym komputerze, np. podczas spotkań rodzinnych, zaś bezpośrednio na cmentarzu wspomnienia odczytamy za pomocą aplikacji na telefonie.

Jaka jest cena usługi?

Aplikacja Epado na wszystkie urządzenia mobilne jest za darmo. Natomiast kody QR na nagrobki dostępne są w trzech pakietach zawierających subskrypcje 5-, 10- i 20-letnią. To po nabyciu jednej z nich, otrzymujemy kopertę z dwoma kodami.

Pierwszy, to kod aktywacyjny. Umożliwia on stworzenie, na portalu epado.com, profilu upamiętnionej osoby – ze wszelkimi informacjami o niej oraz - jak już mówiłem - ze zdjęciami, filmami czy nawet audiobookami. Drugi kod – wspomniany już QR - znajduje się na plakietce przeznaczonej  do naklejenia na grobowiec lub pomnik. Koszt subskrypcji to 100 zł, 200 zł lub 300 zł. Za to zyskujemy gwarancję utrzymania wspomnienia na epado.com odpowiednio przez 5, 10 i 20 lat.

W ramach subskrypcji nasz klient otrzyma powiadomienia sms i e-mailem o rocznicy śmierci. W aplikacji wyznaczy trasę pozwalającą trafić do nagrobków upamiętnionych osób, z czym - jak wiemy - często mamy problem. Możemy też stworzyć drzewo genealogiczne. Oczywiście czasami nie sposób sięgnąć wstecz, ale po prostu można zacząć je tworzyć dziś. Wraz z upływem lat rozrośnie się, aby posłużyć przyszłym pokoleniom. Za 10, 20, 100 lat Epado będzie podstawową bazą wspomnień o bliskich z naszej rodziny, ułożonych właśnie w formie drzewa genealogicznego.

Wraz z wykupieniem jednego z trzech pakietów otrzymujemy również możliwość skorzystania z dodatkowo płatnych usług, takich jak zapalenie znicza (nie wirtualnego, ale prawdziwego, postawionego na grobie), posprzątania grobu i złożenia świeżego wieńca. 

Cały czas poszukujemy partnerów do dystrybucji pakietów, jak również wykonywania usług. Zachęcamy do współpracy zakłady pogrzebowe, kamieniarskie, przycmentarne kwiaciarnie. W ramach dystrybucji mogą one liczyć na korzystne rabaty, jednocześnie polepszając jakość obsługi klientów poprzez poszerzenie zakresu swoich usług.

Portal i aplikacja już w pełni działają?

Tak. I z biegiem dni społeczność Epado rozrasta się. Mamy nadzieję, że obejmie wkrótce nie tylko rynek polski, ale i inny - europejski, światowy. Wkrótce uruchomimy wersje w językach: angielskim, niemieckim, słowackim, czeskim, węgierskim. Myślimy o rozwoju globalnym. Epado to przecież także propozycja dla osób, które wyjechały ze swego rodzinnego miasta do innego kraju, czy nawet wyemigrowały np. za ocean, pozostawiając w rodzinnych stronach groby bliskich. Chcą dbać o pamięć swoich bliskich i ich groby, a nie mają takiej możliwości. Nasz portal i aplikacja jest dla nich idealnym rozwiązaniem. 

Nasz projekt jest innowacyjny. Na świecie co prawda działają podobne, ale nie w takiej bogatej formie, bez tak szerokiego zakresu usług, który oferuje Epado i bez możliwości bezpośredniego dotarcia marketingowego do klientów.

Kody Epado można już spotkać na grobowcach?

Pilotażowo wprowadziliśmy kody na odsłoniętym niedawno w Radomiu pomniku 72. Pułku Piechoty oraz z okazji 15. rocznicy śmierci na sarkofagu biskupa Jana Chrapka. Wkrótce pojawią się na grobowcach biskupów Zygmunta Zimowskiego i Edwarda Materskiego. 

Zeskanowanie kodu QR na pomniku 72. Pułku Piechoty umożliwia zapoznanie się z jego historią, szlakiem bojowym, można odsłuchać informację z audiobooka, przygotowaną przez twórców pomnika, obejrzeć zdjęcia, filmy. W ten sam sposób można bliżej poznać dokonania biskupa Jana Chrapka. 

Ale jak rozumiem, portal i aplikacja nie są dedykowane tylko dla osób znanych.

Oczywiście. Nasz projekt dedykowany jest dla wszystkich zmarłych, których ktoś zechce upamiętnić, umieszczając ich profile na ścieżce historycznej w Epado. Możemy w ten sposób upamiętnić każdego z naszych bliskich, zachowując pamięć o nich dla pokoleń, według naszego motta: „Pamięć przywraca życie, Epado przywraca pamięć”.

Źródło: Radom on-line / 2016-10-26