Top menu

Członkowie niemieckiego Stowarzyszenie VFD z wizytą na cmentarzu w Gorzowie Wielkopolskim

W dniu 15 czerwca 2011 r. po wcześniejszych ustaleniach przyjechała na cmentarz komunalny w Gorzowie Wielkopolskim z roboczą wizytą kilkudziesięcioosobowa grupa członków Niemieckiego Stowarzyszenia Zarządców Cmentarzy VFD 

Grupie przewodził Bernd Thürling szef regionu Berlin-Brandeburg, piastujący jednocześnie funkcję zastępcy przewodniczącego  Stowarzyszenia. VFD jest organizacją reprezentującą 650 zarządców cmentarza z Niemiec a także z Austrii. Grupę reprezentował także dr Michael C. Albrecht z Hannoveru będący rzecznikiem prasowym organizacji.

Niemiecką grupę przywitał (będący jednocześnie tłumaczem) Jacek Jeremicz – dyrektor Wydziału Integracji Europejskiej Urzędu Miasta Gorzów Wielkopolski, władze miasta reprezentowała Agnieszka Kuźba – dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej sprawująca nadzór nad cmentarzem zarządzanym przez firmę PRODUCTS reprezentowaną przez współwłaścicieli Romana, Adriana, Sebastiana Romaniszyn oraz Witolda i Michała Gabriałowicz. Ja zostałem przedstawiony jako fotoreporter związany od dawna z branżą a także ten który ma w niedalekiej przyszłości założyć organizację zrzeszającą wyłącznie zarządców cmentarzy. Informacja ta wzbudziła duże zainteresowanie u przybyłych. W panem Thürling i dr Michael C. Albrecht wymieniliśmy się wizytówkami z obietnicą współpracy w przyszłości. Po wstępnym opowiedzeniu o działalności firmy PRODUCTS przed jej siedzibą zebrani udali się na cmentarz po którym oprowadzał nas Adrian Romaniszyn.  Wiele pytań było odnośnie zarządzania cmentarzami w polskich warunkach. Zebrani porównywali warunki pochówków, ceny, nagrobki w odniesieniu do swoich realiów. Po zwiedzeniu cmentarza grupa udała się autokarem do ratusza na spotkanie z władzami miasta, a następnie na zwiedzanie przepięknego Gorzowa Wielkopolskiego który tak jak Rzym położony jest na siedmiu wzgórzach. W godzinach wieczornych grupa udała się w drogę powrotną do Niemiec, składając deklarację dalszej współpracy.

Relacja fotograficzna